Candidates

This list has been built on the assumption that all sitting electorate MPs will be re-selcted, apart from those who have announced their retirements. I've also included the handful of selections that have been announced.

If you have any updates to this list please let me know.

Electorate Labour National NZ First Green Other
Auckland Central Helen White Nikki Kaye Chlöe Swarbrick
Bay of Plenty Angie Warren-Clark Todd Muller
Botany Naisi Chen Chris Luxon Jami-Lee Ross
Christchurch Central Duncan Webb Dale Stephens
Christchurch East Poto Williams
Clutha-Southland Hamish Walker Mark Patterson
Coromandel Nathaniel Blomfield Scott Simpson
Dunedin North David Clark Michael Woodhouse
Dunedin South Ingrid Leary Liam Kernaghan
East Coast Kiri Allen
East Coast Bays Erica Stanford
Epsom Paul Goldsmith Kyle MacDonald David Seymour
Hamilton East Jamie Strange David Bennett
Hamilton West Tim Macindoe
Helensville Marja Lubeck Chris Penk
Hunua Andrew Bayly
Hutt South Ginny Andersen Chris Bishop
Ilam Gerry Brownlee
Invercargill Liz Craig
Kaikōura Stuart Smith
Kelston Carmel Sepuloni
Mana Jo Hayes
Māngere Aupito William Sio
Manukau East Jenny Salesa Kanwaljit Singh Bakshi
Manurewa
Maungakiekie Denise Lee Ricardo Menendez-March
Mt Albert Jacinda Ardern Melissa Lee Luke Wijohn
Mt Roskill Michael Wood Parmjeet Parmar
Napier Stuart Nash
Nelson Rachel Boyack Nick Smith
New Lynn Deborah Russell Lisa Whyte Steve Abel
New Plymouth Glen Bennett Jonathan Young
North Shore Simon Watts
Northcote Shanan Halbert Dan Bidois
Northland Willow-Jean Prime Matt King Shane Jones
Ōhāriu Greg O'Connor Brett Hudson Tracey Martin
Ōtaki Tim Costley
Pakuranga Simeon Brown
Palmerston North Iain Lees-Galloway William Wood Teanau Tuiona
Papakura Judith Collins
Port Hills Tracey McLellan Catherine Chu
Rangitata Jo Luxton Andrew Falloon
Rangitīkei Soraya Peke-Mason Ian McKelvie Joe Boon
Rimutaka Chris Hipkins Mark Crofskey
Rodney Mark Mitchell
Rongotai Paul Eagle David Patterson
Rotorua Claire Mahon Todd McClay
Selwyn Nicola Grigg
Tāmaki Simon O'Connor
Taranaki-King Country Barbara Kuriger
Taupō Ala' Al-Bustanji Louise Upston
Tauranga Jan Tinetti Simon Bridges
Te Atatū Phil Twyford
Tukituki Anna Lorck Lawrence Yule
Upper Harbour Jake Bezzant
Waikato Kerrin Leoni Tim van de Molen
Waimakariri Dan Rosewarne Matt Doocey
Wairarapa Kieran McAnulty
Waitaki Liam Wairepo Jacqui Dean
Wellington Central Grant Robertson Nicola Willis James Shaw
West Coast-Tasman Damien O'Connor Maureen Pugh
Whanganui Steph Lewis Harete Hipango
Whangarei Shane Reti
Wigram Megan Woods
Hauraki-Waikato Nanaia Mahuta
Ikaroa-Rāwhiti Meka Whaitiri Heather Te Au Skipworth
Tāmaki Makaurau Peeni Henare Marama Davidson John Tamihere
Te Tai Hauāuru Adrian Rurawhe Debbie Ngarewa-Packer
Te Tai Tokerau Kelvin Davis
Te Tai Tonga Rino Tirikatane
Waiariki Tamati Coffey Rawiri Waititi